Milujem cestovanie, preto tento obor aj študujem – a neľutujem nič. Niekto cestovanie nemusí, pretože bol len v Chorvátsku alebo v Čechách či Poľsku a tam sa toho veľa vidieť nedá, nesrší tam tá energia priznajme si (aspoň pre mňa) ktorej by malo byť v destinácii dosť na to, aby dotyčný prišiel domov proste nabitý energiou. Niekto tú energiu skutočne nepozná :-), jednoducho prídete domov a chcete ísť naspať alebo do inej destinácie. Skús ísť aspoň raz za život inde, ako do “V4” a potom sa rozhodni, či je cestovanie pre teba alebo nie.

K môjmu veku – precestovala som toho na môj vek viac oproti iným. Možno preto, pretože milujem cestovanie už odmalička tak sa to cestovania na mňa nejak “lepí”, niekoľkokrát som cestovala sama bez rodičov, len preto, pretože som mala možnosť vycestovať (a skutočne už prišla tá možnosť aj deň pred odchodom). Môjho priateľa mám v zahraničí, aj vďaka nemu som nadobudla nejaké skúsenosti. Úprimne, bola by som sprostá, keby som neskúsila ísť aspoň do toho Chorvátska. Lebo to Chorvátsko mi dalo malú nádej, že keď som sa nestratila tam, nestratila som sa ani v Amsterdame alebo Paríži.

1) Využívaj možnosti, využívaj šance keď máš možnosť cestovať preč. Po vyštudovaní školy ťa nič nenúti byť v tejto krajine, nenúti ťa nikto ostať tu. Slovensko si šikovných ľudí neváži. Ak tu máš ostať len kvôli partnerovi – väčšia výhra a možnosť pre oboch je ísť preč aspoň na nejaký čas a skúsiť to.

2) NEBOJ SA JAZYKU! To si zapamätaj, všade sa dohovoríš rukami nohami a sedliackym rozumom. Jazyk je to najmenej čoho by som sa bála aj keď som nemala nikdy čisté jednotky z angličtiny alebo nemčiny. To, že si mal čisté jednotky alebo dvojky na strednej škole z cudzích jazykov neznamená skutočne nič. Teba sa v zahraničí nebude nikto pýtať, akú si mal známku na konci roka v treťom ročníku z angličtiny. Nikto sa ťa nebude pýtať, či si absolvoval na Slovensku kurz cudzieho jazyka s nejakou starou učiteľkou ktorá ti dookola opakovala perfektum nemčiny a bol si na ťahákoch, aby si to nejak “dal”. Zapamätaj si, prídeš do cudzej krajiny a tam budeš rád, keď zo seba čosi “vypotíš”. Keď si bol malý ako si sa naučil jazyk? Tak, že si žil v tejto krajine a medzi ľuďmi, ktorí ten jazyk ovládajú. Nehovoril si zo začiatku dokonale ale pozri sa ako vieš dobre po slovensky teraz :-). Išla by som pokojne žiť aj do Amsterdamu a neviem po holandsky. Vieš angličtinu ale keď prídeš do Anglicka zistíš, že Angličania majú predsa svoj prízvuk a tam ti nepomôže jednotka z maturity. To ale samozrejme neznamená, že máme byť ľahostajní v cudzích jazykoch na škole – základy sa tam naučíš. Aj keď ta učebnica kde sú nudné cvičenia ťa veľa nenaučí, ale učiteľka áno.

3) Cestuj, kým si ešte mladý! *Ja som síce dravý typ človeka, ktorý by cestoval aj s bábätkom v “klokanke”, ale keď budete mať bábätko s partnerom, tak budeš mať väčšie dôvody povedať si “prečo nejdem do zahraničia”. Za tých pár rokov si nájdeš možno stálu prácu, budeš tu mať domov, úver. Nie je ľahké nájsť na Slovensku prácu, nie je to “med lízať” ani v zahraničí (Angličan sa bude čudovať prečo nie si tmavšej pleti keď si Slovák. Hádaj prečo!). Ak si sama mamička s dieťaťom, ani vtedy by ťa to nemalo odradiť ísť žiť do inej krajiny. Viem to, pretože keď som bola malinka, žili sme bez ocka a moja mama chodievala do zahraničia a niekedy si ma tam brávala – najkrajšie spomienky z môjho detstva. Keď je dieťa malé neber to hneď tak, že sa bude v zahraničí cítiť zle. Ono to nerozlišuje, keď je malé veľmi to nerieši. Riadi sa intuitívne, ak mu je tam dobre, ak je dobre vám, bude šťastné aj ono. *Možno to bude to najlepšie, čo môžeš spraviť pre vás oboch.

*4) To, že sa ti nedarí vo svojej rodnej krajine, neznamená, že sa ti nebude dariť v inej! *A samozrejme to neznamená, že sa ti bude dariť všade len nie doma. A samozrejme to neznamená, že sa ti tam bude dariť hneď. Je to iná krajina. Je tam iná mentalita, ktorá ti môže byť blízka tvojej povahe alebo môže ti byť vzdialená. Väčšinou to viem aj vďaka skúsenostiam iných, aj mojich známych, nepíšem to tu len nejak intuitívne že “myslím si to”. V inej krajine sú iné podmienky na život, v inej krajine je dosť možné, že štát sa o teba postará viac ako tu na Slovensku a máš aj ty väčšiu šancu postarať sa kompletnejšie sám o seba než na Slovensku. *Ale počítaj s tým, že občas sa ti pravidlá inej krajiny nebudú páčiť a budeš sedieť za stolom s papiermi v inom jazyku než je ten tvoj a ťukať si hlavu o stôl, že niečo tam je nespravodlivé. *

5) Nesmie ti brániť spoznať novú krajina tvoja minulosť! Teraz dám úplne extrém: nesmie ti brániť ísť do novej krajiny tvoja učiteľka nemčiny len preto, pretože ty si nemal rád učiteľku nemčiny na základnej škole a preto sa ti nemčina sprotivila :-D. Nesmie ti brániť ísť do novej krajiny jazyk len preto, pretože sa ti nepáči. Ani mne by sa nepáčila slovenčina možno a žijem tu. A neriešim to. Tam môžeš žiť úplne iný život, než tu.

*6) Nespoznáš len novú krajinu, ale spoznáš aj seba! *Nie je to len o novej krajine, ich zvykoch, ľuďoch. Veľakrát sa ocitneš v situácii, kedy skutočne zistíš, čo v tebe je. Žiť v inej krajine nie je nuda, pretože ju budeš spoznávať oveľa pomalšie než tú svoju. Dôkladnejšie. Predsa už nebudeš dieťa ale dospelý človek a tých zmien bude na teba do aleluja. Na Slovensku ľudia míňajú energiu drbami na politikov, tam na to nebudeš mať čas. Radšej budeš riešiť čo si dávajú v novej krajine ľudia pod stromček na Vianoce. A či vôbec nejaký stromček majú. A keď zistíš, ako funguje zdravotníctvo v inej krajine, budeš pánko. Lebo v Číne je lepšie než na Slovensku. A v Anglicku horšie než na Slovensku.

7) Dones domov niečo nové! *Nemyslím magnetku na chladničku pre babku. Ale prines o pár rokov do svojej krajiny niečo nové, iné, lepšie. Prídeš s lepšími skúsenosťami, inými názormi a pohľadmi ako s tými s ktorými si odchádzal tam. Prines pre svoju krajinu niečo, čo si zaslúži. *Vyžmýkaj z cudzej krajiny čo najviac.

Zlatko, keď budeš v inej krajine, budeš pociťovať zmeny takmer stále, ale keď prídeš naspať na Slovensko zistíš, že tu sa vlastne nič nezmenilo a všetko je ako keby stále rovnaké. Všetko bude také, ako keď si odišiel. Tie zážitky ti nikto nevezme.

[![zdroj: patrycjacubus/tumblr](/content/images/2014/12/tumblr_mxgrpq1j8x1qg20eyo1_500.jpg)](/content/images/2014/12/tumblr_mxgrpq1j8x1qg20eyo1_500.jpg)zdroj: patrycjacubus/tumblr