Kedže tento článok je venovaný prevažne ženám, určite si si všimla že ženám už nie je tak celkom jedno, čo si dajú na telo a na tvár, na pleť. Sú také, ktoré uprednostňujú kvalitu (chemickú) a také, ktoré uprednostňujú kvalitu (prírodnú) a také, ktoré ofrflú všetko a potom to píšu všade po internetových fórach a diskusiách a robia sa “macherky”, lebo vedia viac než ty a ty a ty! A ofrflú všetko a už nepoužívajú ani neodorant, ani zubnú pastu a vlasy si umývajú vajcom a pivom* PRETOŽE TO ČÍTALI NA INTERNETE.* Tie baby nečítaj, od nich sa nič nedozvieš. Takým tempom skončia ženušky v pralese a neoholené, pretože čítali že škodia aj žiletky (no ukrižujte ma za to, bože).

Tak jednoduchšie: ak si prešla na prírodnú kozmetiku na pleť, je veľa značiek ktoré sa tvária ako prírodné, ale nie sú prírodné. Zapamätaj si prosím ťa, nič čo nájdeš v supermarkete v oddelení drogéria prírodné nebude. V drogériách možno. V špeciálnych obchodoch na prírodné kozmetické produkty – áno! Ale ani mne sa nechce chodiť po takých obchodoch a hľadať ich. Tak som áno, opäť jedna z tých, áno, ktorá zúfalo hľadala na internete prírodné masky na tvár a prírodné masky na pleť a bla bla. A potom si miešala v kovovej miske olivový olej a kokosový olej a olej a vajce a cukor a sódu bikarbónu a banán a avokádo a ocot…a všetky tie gebuziny ktoré nepomáhajú. V poriadku ak ti to naozaj pomáha, ale ja som jedna z tých ktorým to nepomohlo (každá ženská je iná).

![](http://41.media.tumblr.com/f5a0f4c333f6ecc44e72a60a4c64e991/tumblr_n0qneyd0qK1tszgqro1_500.jpg)zdroj: tumblr
Nehľadaj zázrak, taký nenájdeš.** Tvoje vlasy a telo potrebujú občas chémiu**, potrebujú šampón občas len klasický z hypermarketu, potrebujú občas len nie kokosový olej ale aj zubnú pastu, pretože to telo je na to prispôsobené, tie vlasy sú prispôsobené na to, aby tie chemické látky vstrebali. Aj tvoja pleť potrebuje občas chémiu ale nie v plnom množstve. **Preto ak aj ty sa pridáš do kruhu “medzi chémiou a prírodou”** tak mám pre teba úplne geniálne (optimálne) riešenie. Je veľmi dobre zaujímať sa do normálnej miery to, ako kozmetické produkty škodia. Preto je na internete veľa paní, ktoré doma vyrábajú napríklad levanduľovú pleťovú vodu, odličovacie mydlo, nechtikové tinktúry a mastičky… ktoré pomáhajú a nebudeš sa s tým prplať sama, príde ti to poštou, čistý nechemický (tak veľmi nechemický, ako to pôjde) produkt za normálnu cenu, s obalom ako keby ho vyrobila s láskou tvoja babka :-). Sú to produkty ktoré stoja tak do troch eur. Vzhľadom na ich kvalitu a množstvo neminieš z nich veľa, pretože ti pomôžu rýchlo. Je dobré to použivať len ako dočasné riešenie a striedať to. **Daj prednosť kvalitnejším značkám (najmä čo sa týka rúžov) a menej kvantity.** Ďalšie riešenie: nájdi si obchod (u mňa je to Yves Rocher) kde si budeš kupovať vlasové, kozmetické produkty. Naozaj je to značka, ktorá mi vyhovuje a po čase zistíš že ani nie je tak drahá, pretože tam je veľmi veľa zliav. Okrem toho zistíš že vlasy sa ti po prírodných vlasových produktoch viac mastia. Pri kozmetických prírodných produktoch – tiene ti nevydržia tak dlho, špirála ti nevydrží tak dlho, rúž ti nevydrží tak dlho ako klasické chemické z drogérie. Striedaj to s chemickými produktami, miesto štyroch šampónov z hypermarketu budeš mať len jeden a po čase keď zakúpený produkt odtiaľ kúpiš, bude sa ti zdať akoby ti po tých prírodných produktoch pomáhal oveľa viac – takýmto spôsobom to striedaj. Neber to všetko celé tak vážne, čo sa popíše na niektorých internetových stránkach o tejto téme. Jednak to nemusíš ani dobre pochopiť (čítanie s porozumením) a jednak to môže dotyčný laik napísať nesprávne, môže to nesprávne podať. **Nájdi si, čo ti vyhovuje** – u mňa to bola táto cesta. **Určite nezabudni byť krásna a starať sa o seba, je to veľmi dôležité v akomkoľvek veku, dopraj si! 🙂**
![](http://41.media.tumblr.com/908771c77395dfd4534e9050bd112a4a/tumblr_namux5bSrB1swuapbo1_500.jpg)zdroj: patrycjakubus