Choroba, podstatné meno ženského rodu. Synonymom môžu byť slová ako: chrípka, zápal, angína, pliaga, alebo zavolajtekňazaumieram. Príznaky či dôsledky už, samozrejme, všetci veľmi dobre poznáme, avšak po mojom výskume realizovanom v týždňovej izolácii si dovolím pridať zopár postrehov.

Google. Tak najprv hľadám, čo by mi asi tak poradili staré matere na škrabanie v hrdle, o dva kliky ďalej už hľadám ako liečiť rakovinu hrtana a o ďalšie dva kliky koľko vychádza prevoz tela z jednej strany republiky na druhú. Po čase, keď sa mi zo škrabania v hrdle stane dusivý kašeľ, kvôli ktorému zavýjam v noci ako Hulk, spadne google a začínam mať pocit, že už mi nepomôže ani posledné pomazanie.

Osobný priestor. Zúžil sa na štyri steny, poprípade ešte môžem zahrnúť posteľ, perinu a vankúš. Sporadicky, ale naozaj len sporadicky dokážem spraviť tri kroky na toaletu, a ďalšie dva, aby som si uvarila čaj, resp. prehltla zopár mandarínok. Okolo mňa sa na zemi povaľujú chumáče vlasov ako v odľahlých vyprahnutých krajinách, na posteli a v koši majú schôdzu všetky vreckovky z okresu a na stole sa povaľuje zbierka liečiv, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani prvotriedny varič.

Priatelia. Very low level. Jednoducho, prenášam smrteľné bacily a keby nemám vo svojom príbytku spolubývajúce, pripadala by som si ako osamelý, neviditeľný a bezcenný zhluk buniek a mäsa. Niekto hovorí, že aj kniha môže občas zastupovať rolu dobrého priateľa, ešte som však nepočula že by nejaká kniha povedala, že ma rozkope ak ju nakazím. Dokonca ani ten prach čo sa zvíri keď si beriem teplomer z police nie je naklonený mojim haptickým signálom.

Reč. Úroveň rečového prejavu sa rapídne znižuje, nastáva tzv. downgrade. Slovná zásoba pustne, na vypípanie vulgarizmov vyslovených aj pri jednoduchej činnosti ako je ranné prebudenie (sprevádzané pocitom, že vám odchádzajú priedušky na zájazd do Medžugoria) by podľa mňa nestačila ani trojminútová salva prístroja monitorujúceho srdečnú činnosť mŕtveho človeka.

Myseľ. Mozgová činnosť sa sústreďuje výhradne na uspokojenie bazálnych biologických potrieb a ešte na to, ako ich potlačiť, aby som čo najmenej opúšťala osobný priestor spomenutý vyššie. Neodporúčam v tomto období nadväzovať nové kontakty, akokoľvek sa zapájať do riešenia nejakého problému, zamýšľať sa sám nad sebou, alebo nebodaj viezť zmysluplný dialóg. Feedback vás môže bolieť.

Sčítané a podčiarknuté, zoberte ma do nemocnici, a zoberte aj tohto chlapca prosím.