V mestskej štvrti Miltoun v Škótskom Glásgowe, dal v roku 1859 Lord Overtoun postaviť nad 15 metrovou priepasťou most, ktorý aj nesie jeho meno ,,Overtoun Bridge“. Táto viktoriánska stavba nebola okrem svojho vzhľadu ničím zaujímavá. Až do 50 rokoch 20 storočia, keď miestny psi začali nepochopiteľne z mosta samovražebne skákať. Takýchto prípadov postupne pribúdalo a mnoho majiteľov, ktorých psi z mosta skočili a zabili sa, si toto správanie nevedia vysvetliť. Ľudia sa stále snažia nájsť odpovede. Za posledných päťdesiat rokov skočilo približne 50 psou, nehovoriac o nezaznamenaných prípadov. Pričom scénar je takmer vždy identický. Všetky zaznamenané nehody sa stali počas slnečných dní a miesto zoskoku sa nachádza medzi dvoma balkónmi, vždy na jednej strane. Nešťastný majitelia tvrdia, že psi sa na prechádzke mostom správajú pokojne. Až na spomínanom mieste spozornejú a ako zmyslov zbavené preskočia mostný múrik po ktorom nasleduje pätnásť metrový pád na skaliská. Väčšinou zoskočia „dlhonosé“ plemena ako je kólia, retriever a labrador.

Zdroj: www.geograph.org.ukAutor: Lairich Righ

V roku 1995 sa na prechádzke rodiny Cooperových stala jedna z týchto udalosti. Ich kólia menom Ben bez akýchkoľvek náznakov skočil do priepasti a pričom utrpel zlomeniny nôh, chrbtice a čeľuste. Veterinár zhodnotil že, jediná možnosť je Bena utratiť.
Ďalšou obeťou bola sučka menom Hendrix, ktorá našťastie pád prežila. Majiteľ Kenneth Meikle hovorí ,,Boli sme sa s partnerkou a deťmi prejsť, keď pes odrazu skočil. Moja dcéra vykríkla a ja som bežal dolu k brehu a vyniesol som fenu hore do bezpečia. Nasledujúceho dňa sa už zotavila. Pretože na šťastie pristála na machu, ktorý zbrzdil jej pád“.

Zdroj: www.geograph.orgAutor: Lairich Righ

Historky hovoria, že krátko po dokončení stavby jeden z miestnych obyvateľov zhodil svojho malého syna z mosta pričom ho nazval antikristom. Následne sa neúspešne pokúsil o samovraždu a tvrdil, že na moste straší. Keltská mytológia ponúka celkom iné vysvetlenie: Overtoun je ,,tenké miesto“, kde sa stretávajú nebesá a zem. Keďže psi sú na zvláštne javy citlivejšie má to na ich správanie následovný efekt. Psí psychológ Dr. David Sands sa rozhodol záhadu vysvetliť vedecky a vzal na most fenu Hendrix, ktorá prežila. Spočiatku sa Hendrix nesprávala nejak neobvykle, kým neprišli k miestu zoskoku. Fena spozornela, akoby niečo zacítila alebo započula. Expert na akustiku nič neobvykle neobjavil. Zvierací odborník Dávid Sexton narazil na niečo pozoruhodne. V podraste pod mostom našiel myši, norky a veverice. Dávid sa rozhodol pre experiment z cvičenými psami. Pri čom potvrdil, že 70 percent psou šlo za pachom norky, čo môže záhadu aspoň čiastočne vysvetľovať. Pretože norky pobehujú všade po okolí. Problém je zrejme v tom ,že mostný múr znemožní psom výhľad a stlmí zvuky, a tak sa potom psi riadia iba čuchom a múr preskočia. A prečo psi skáču s toho istého miesta? Zdá sa že tajomstvá Overtoun Bridge ešte niesu ani zďaleka vysvetlené.

Zdroj: www.deviantart.comZdroj: www.deviantart.com

 

Zdroje: radiozachrana.sk, magazin.cz, blesk.cz