Mesto Charbin sa nachádza na severovýchode Činy uprostred Mandžuskej nížiny. Je populárne ako Ice City” vďaka zimnej turistike a rekreácií. Charbin je v súčastnosti desiate najväčšie čínske mesto. Mestu s okolím pripadá 6,7 milióna obyvateľov a na celý okres viac ako 10,5 miliónov ľudí. V Charbine, ktorý sa nachádza na južnom brehu rieky Sungari, funguje aj veľký prístav. Mesto samotné leží v pomerne plochom teréne v nadmorskej výške 150m. *“Harbin hlavne slúži ako kľúčové politické, hospodárske, vedecké, kultúrne a komunikačné jadro v severovýchodnej Číne, rovnako ako dôležitá priemyselná brána obchodu Ruska a Činy.” *Býva i často pomenované a označované ako “Petrohrad východu”, vďaka prekrásnej ruskej architektúre, ktorá je dnes už skôr nahradzovaná modernými stavbami zo skla a ocele.
**

Samotné mesto bolo založené pred viac ako 100 rokmi. Názov* Charbin* je údajne odvodený výraz, ktorý znamená niečo ako: “miesto na sušenie rybárskych sieti“. Jednou zo zaujímavosti je, že jeho prvými obyvateľmi boli ruskí inžinieri a robotníci, ktorí mali za úlohu postaviť mandžuskú dráhu. No však po rusko-japonskom vojnovom konflikte (1904 až 1905, jej príčinou bol konflikt imperiálnych záujmov v Tichom oceáne) väčšina Rusov z mesta odišla. Od konca 2.sv spadá Charbin pod súčasť Čínskej ľudovej republiky.

autor: Lzy881114Autor: Lzy881114

Mesto by v súčastnosti pravdepodobne neexistovalo, keby Rusi neprišli s myšlienkou na výstavbu Východočínskej železnice, ktorá vedie cez Mandžusko. Železnica (v tej dobe jednou z najväčších investícií, jej dĺžka bola 1500km) bola súčasťou ruskej koncepcie* “mierového ovládnutia”* ďalekého východu.

Čím je mesto Chabin celosvetovo známe a turisticky navštevované? Svoju popularitu si získalo predovšetkým vďaka každoročnému najväčšiemu*festivalu ľadových sôch (Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival). Táto tradícia je ruského pôvodu. Obyvatelia pôvodne tesali z ľadu kríže ktoré používali pri oslave sviatku krstu Ježiša Krista.  Dnes táto tradícia už nesúvisí s náboženstvom, ale stala sa významnou turistickou atrakciou.  Festival začína začiatkom januára a trvá takmer mesiac, niekedy i dlhšie záleží od pekného počasia. Na tomto mieste spolu pracujú na svojich stavbách z ľadu umelci z celého sveta. Mnohé z týchto stavieb, sú krásne viditeľné i cez noc (fotografie dole), keď že sú osvetlené rôznofarebným svetlami.  Na tomto festivale vznikla i najväčšia ľadová skulptúra na svete dlhá 250 metrov a vysoká 8,5 metra. Ľad (okolo 120,000m3) na tieto stavby získavajú zo zamrznutej hladiny rieky Sungari, ktorá preteká mestom. Takže, ak obľubujete zimu a architektúru určite navštívte  *Charbin začiatkom januára, nebudete ľutovať.  🙂

Zima<em>stavba</em>z<em>ladu</em>CinaAutor: 李吉秋 – 李吉秋

Festival<em>cina</em>zima<em>snow</em>ladova_stavbaSnow Sculpture Festival 2010

Tower<em>at</em>Harbin<em>Ice</em>and<em>Snow</em>Festival<em>2012</em>zima<em>Cina</em>sochy<em>stavba</em>ladSculpture Festival 2013

Autor: Rincewind42Autor: Rincewind42

Zdroj: Spoznávajte svet