Priatelia, tento krát to nebudem naťahovať filozofickými úvahami o podstate vesmíru, preto len pár vetami o včerajšom incidente po hokejovom zápase Slovensko – Bielorusko. V čerstvej pamäti mám hádzanie rajčín či vajec na českého prezidenta Miloša Zemana, pričom zasiahnutý bol aj istý politický predstaviteľ z Nemecka. Nedávno sme tu mali vypískanie prezidenta Kisku na Slavíne sprevádzané pošliapávaním a celkovo ničením areálu bratislavského Slavína. Včera sme zas boli svedkami vypískania predsedu parlamentu Petra Pellegríniho.

Bratia a sestry v Kristu pánu Bohu, my máme zvláštnu tendenciu za všetko viniť politikov. Oni sú tí skorumpovaní, zlí, nemorálni ľudia čo nám ničia našu krajinu. Ako sa však nechal nedávno počuť v TA3 i Ján Baránek, zabúdame si zamiesť pred vlastným prahom. Začína to všetko od nás. Od nášho stáčania kilometrov pri predaj ojazdeného auta, 50 eurovej bankovke strčenej do vrecka doktora či skúšajúceho pred štátnicami, či od takej maličkosti ako odhodenie papierika na trávu, pričom kôš je na pár krokov.

Vraj máme slabú politickú kultúru, posťažoval sa bežný fanúšik pískajúci na Pellegrínho. Zaiste. No rovnako (ne) rozvinutá je však naša občianska spoločnosť, ktorú pískajúci fanúšik tvorí. My nemáme absolútne žiadnu úctu voči funkciám. Odsudzoval som vypískanie prezidenta Kisku (i keď nie som fanúšikom jeho politiky), obhadzovanie prezidenta Zemana rajčinami či vajíčkami a rovnako tak považujem za absolútne neprijateľné, ponižujúce, nezodpovedné, neinteligentné a vrcholne trápne vypískať na medzinárodnom fóre predsedu parlamentu, ktorý navyše nepatrí medzi špičku politických hriešnikov a hrá takpovediac skôr vo štvrtom útoku. Každopádne Slovač sa zas vyznamenala. Davová psychóza ala zahúkajme si po Pellegrínim a strápnime sa pred celým (minimálne hokejovým) svetom.

Nič to bratia, máme sa ešte čo učiť, no mali by sme prestať nadávať (len) na politikov, pretože začať treba od seba. A ako som mal možnosť včera pri odovzdávaní cien pre najlepších hráčov zápasu Petrom Pellegrínim vidieť, veruže je čo zlepšovať.

PS: Napriek tomu ďakujem všetkým, ktorí merali cestu do Ostravy a pomohli našim chlapcom k víťazstvu.