Tento článok nemá za cieľ nikoho uraziť, ponížiť ani zdiskreditovať.Všetky výroky v článku sú čisto naše myšlienkové pochody vyplývajúce z našich názorov a skúseností, pričom nemusia korešpondovať s realitou. Článok má dvoch autorov: ~Stone a Jakubes. Spomenuté podniky sme testovali priebežne a pravidelne počas celého bakalárskeho štúdia, tým pádom sú naše poznatky veľmi autentické.


Pred nejakým časom sme si prečítali článok na portáli Fičí.sk, v ktorom Mladý Hejter a Eastern Hipster testovali bratislavské „pajzle“. Mmmmm, veď dobre…pajzle…ak v pajzli, ako píšu, pili „Gambrinus 11° za 1,40 € a Captain Morgan za 2,10 €“, tak potom to musel byť veľmi dobrý pajzel, keď v ňom mali takéto „lahôdky“. V našej redakcii máme trošku inú, ba priam až obrovsky inú predstavu o podniku, ktorý nazveme pajzlom a verte či nie, podnik, v ktorom si „na terasu nikdy, ale nikdy nesadajte (či už v svetlých, alebo v nohaviciach)“ by sme nenazvali pajzlom, ale podnikom s neutretými lavicami. Proti spomenutému portálu nemáme nič, dokonca im prajeme aj veľa úspechov, no túto bohapustú urážku poctivého názvu pajzel *nemôžeme nechať len tak. Preto by sme sa vám snažili priblížiť prostredie Ružomberka a podnikov, ktoré sme boli za 3 roky bakalárskeho štúdia schopní označiť za pajzel.*

Ružomberok

Mesto tisícich vôní, dvoch križovatiek, taxíkov za 2 € a v neposlednom rade first class podnikov. Skoro som zabudol – ešte aj školu tam máme. Starký, zabudni na svoje luxusné diskotékové kluby, nočné bary s Jackom za 2,5 € a polkou výplaty minutou za jednu noc. Tu platia iné pravidlá, tu si v zemi zasnúbenej, ktorú nám dal Pán pre blaho tela i duše.

Číslo jedna – „Eškárka“.

1

„Jožu, poc tu, idzeme do chľiva na jedno a veckaj idzeme na prednašku, mame 10 minut.“ Voľný preklad z východniarčiny do spisovného jazyka spočíva zhruba v tom, že chalani volajú Joža do chlieva na jedno pivo, pretože majú 10 minút čas do prednášky. Ako ste sa už mohli dovtípiť, podnik Eškárka sa nachádza hneď oproti PF a FF v Ružomberku. Na jedno rýchle sem chodia dokonca aj doktorandi, takže spoločnosť je ozaj vyberavá. Označenie “chľiv” *nedostalo od študentov z východu len tak pre nič za nič. Pred vchodom nejaká tá teraska ako samozrejmosť s výhľadom na betóny obkolesujúce celý areál. Po prekročení prahu sa očakávania napĺňajú. Po úspešnom prekonaní dymovej clony na vás zjačí príjemná (?) barmanka (?) spoza pultu *“Čo dám?!?” Štamgasti so skleným pohľadom, ktorí  popíjajú martinskú čapovanú dvanástku sledujúc výsledky stávok rovnako nepriateľsky zagánia.  Vzadu nesmie chýbať spešl miestnosť 1×1,8 metra s jedným, samozrejme výherným automatom. Všetko doprevádzané klasickou vôňou spuchliny, Marsiek a otrasného piva.

2

Dali sme si 2x tuzemák (0,65€/0,05l) 1×0,5l čapáčka martinskú dvanástku (ročník 1987-vyzretý. 0,90€) 2x pomaranč nápoj „fontána“ (0,40€/kus).

Hodnotíme: **, Toalety si vieme predstaviť ešte špinavšie. Navyše sortiment doplnený o KBčko a 501-tku narúša tradičnú svätú trojicu (St. Nicolaus LM) „rum – vodka – borovička“. Na druhej strane sem chodia vzdelaní ľudia, čo si potrpia na „kvalitku“, takže im to nemôžeme upierať. Posúvame sa ďalej.

Číslo dva – Polík

8O tejto Narnii teda moc nevieme, čo sme posledný strávený deň v RK patrične oľutovali. Zvonku čistá stoka, vnútri sa to ale v celku dá. Nemôžeme sa sťažovať. Vyšli sme na „balkónik“ z ktorého sa dá pozorovať dianie dole – tam sa odohráva všetko podstatné. Bežný smrteľník si tam nesadne. Miesta sú výhradne určené pre miestnych štamgastov. V rohu sedí ich headliner – ten to riadi – oko Saurona, čo všetko vidí. Akonáhle obsadíš prominentné miesto, pošle na teba ohyzdov a máš prúser starý. Dali sme si  2x dvanástku Martin, 2x kofolu (Freewayka 0,60€/3dcl). Dvanástku bolo treba čímsi spláchnuť, tak padlo narýchlo (jednohlasné) rozhodnutie o dvoch tuzemákoch a nazdar. Smer vysnívané Centrum.

Hodnotíme: * . Predsalen, na svoje si tam príde každý, ale poznáme aj lepšie. 

*Číslo tri – „Centrum”
*

6Piváreň Centrum tvorí akýsi Dark portal, ktorý oddeľuje západnú časť Ružomberka od východnej. Nejeden by sa určite dovtípil, že sa nachádza v centre, preto lokalitu upresňovať nebudeme. Komu sa podarí dostať do Centra (po východniarsky Centrumu), prežiť a pokračovať ďalej, pred tým nejeden nájeb zo starej školy len hipstersky uznanlivo pokýva hlavou. Vnútri celkom dobre. Vzadu (výherné!) automaty. Každodenní „výhercovia“ neustále menia stávky z 0,10 na 0,30€ podľa intuície. Dôvod je jednoduchý – ako vraví kolega Marek: „musíme ich (automaty) trochu zmiasť, potom čosi dajú“. Toalety aj celý podnik je výborne odvetrávaný, takže keď sa ti podarí vypustiť nejaký ten telesný plyn navyše, žiadna zodpovednosť za vnútorný puch sa o teba ani len neobtrie. Ceny priam študentské, poldeci (svätej trojice mikulášskej) za 0,55€, pivo dvanástka Corgoň, ale piť by sme ho odporúčali. Snáď len tomu, kto má azbestový žalúdok.

5

V Centre sa chlastá iná liga – za 5,50€ dostaneš 10 poldeci a si vybavený.

Blavák: „máte tu nejaký cocktail“?
Gita (barwoman): „čo hovoríš?“
Blavák: „či tu máte nejaký cocktail?“
Gita s nepríčetným pohľadom absolventky štvrtého ročníka špeciálnej školy sa obracia na nás: “to ste sem čo doviedli?“
Gita: „ti je_nem rum do koly a budeš mať cocktail.“
Blavák: vyťahuje dvadsiatku na zaplatenie štyroch vodiek, jedného rumu a kofoly. Výsledný účet=2,85€.
Blavák: nechápe
Blavák: blackout na odpis…
Gita: pripaľuje si trinástu Marsku

4

Hodnotíme: **+. Gita by sa mohla v 50-tke naučiť bez kalkulačky vyrátať koľko je 10 rumov po 0,55€. Hlavný mínus je však absencia juke boxu. To sa neospravedlňuje. Dodatočne však udeľujeme cenu za najlacnejší poldecák na trhu.

Najlepšie na koniec: číslo štyri – „Prameň”.

9

Finále. Konečná. Zdroj božskej many, sily, nebeského pokoja. Prameň je cieľ a zmysel všetkého. Je to kráľ medzi všetkými podnikmi. Mekka všetkých svedkov liehovových. Ak tu aspoň raz za štúdium nezájdeš a neprenocuješ, nemáš právo dostať titul. Nie si hodný nazývať sa študentom. Si zradca, dezertér, vyradený zo spoločnosti. Nechcem sa s tebou ani rozprávať.

V prameni už nejde o gombíky. Všetko alebo nič. Tu sa na pivo nechodí. Tu sa chodí s jediným cieľom. Finishnúť samého seba. Dostať sa do hladiny gama, autopilot, prípadne do absolútnej nirvány. Tu sa sedí od pol noci aj do obeda. Cestuje sa tu v časopriestore – čas sa stáva relatívnym pojmom. Tu sme napísali bakalársku prácu, pričom sme využili všetky poznatky nadobudnuté od bezdomovcov a asociálov.

Tento podnik, ktorý nesie priam až biblický názov, sa nachádza na druhej strane mesta – ak teda rátame s tým, že ideme od univerzity, ako sa podľa poriadku väčšinou aj chodí. Ak sa človeku podarí prejsť cez Dark portal (Centrum), v tomto podniku definitívne končí jeho púť do svätej zeme. Prameň je strategicky postavený blízko Vojenskej nemocnice. To len keby náhodou.

Základ tejto nonstopky (nooon staaap!) tvorí drevená unimobunka, ku ktorej sa neskôr dostavovali ďalšie paláce podľa vkusu aktuálnych majiteľov tohto alkoholického intelektuálneho zámočku. Vnútri tri lavice, ale rozhoduje sa pri bare – rozumej vyrezaná diera do steny unimobunky. V rohu Juke box spravidla hrajúci len Elán, Iné Kafé a Riška Mullera.

10

Vedľa je i vchod do „salónika“ – igelitová plachta prehodená cez dve tyče trčiace zo zeme pribitá o strechu unimobunky s veľmi dobrými tepelno – izolačnými vlastnosťami.

10

Po prežití Centra dotyčnému stačí maximálne 5€, aby sa dostal do stavu úplného odpútania mysle od tela, alebo ako hovorí Schopenhauer – do nirvány. Za 0,65€ vám milá pani s dvoma nahnitými zubami a hlasom, za ktorý by sa nehanbil nejeden death metalový spevák, naleje klasický výber: slivovica, rum, vodka, borovička (samozrejme všetko výlučne od výroby svätého Mikuláša z LM). Ale pozor! Cena sa môže zvyšovať podľa miery nirvány! Vtedy ťa už môže stáť jeden svätý Mikuláš i 0,90€..

unnamed (1)
Dali sme si 2x Martiner (0,85€/0,5l) no tento krát sme to mali za 0,55€. Ako bloček správne hovorí: cena bez DPH: 1,10€, DPH:0,00€, cena spolu: 1,10€. Takže tak, aby si vedel! 😉

Hodnotíme: *+ stars. Tu niet o čom. „Človek mieni, prameň mení.“

Prameň je skrátka legenda medzi legendami a jednoznačne vyhráva na celoslovenskej úrovni.

Keď sa vám, milí naši čitatelia, niekedy podarí zavítať do malebného mesta Ružomberok, určite sa po navštívení námestia Andreja Hlinku a hotelu Kultúra choďte pozrieť aj do týchto spomenutých podnikov. Kultúra tam tečie z falusov, problémy vesmíru sa jednoducho odlupujú ako vrstvy cibule a vôbec, o zážitok na celý život máte vystarané.