„Hej, grandž, viem…to založil Cobain.“ Jedna obrovská chyba, s ktorou sa dosť často stretávam, keď sa dostane reč na hudbu. Mnohí považujú Kurta Cobaina za zakladateľa grungovej scény v USA, no mýlia sa. Kurt na grungovej scéne bol niečo ako Sid Vicious medzi punkáčmi. Hviezdička, ktorú každý pozná, pretože sa preslávil a na vrchole slávy zomrel. Kedy však Kurt začal byť taký známy? Nirvana vznikla v ’87, no začiatky nemala najlepšie. Vydali album, ale žiadny veľký bum z toho nebol. Zlom nastal v ’91, keď predstavili singel Smells like teen spirit a až ten ich dostatočne preslávil. Darilo sa im, až kým sa Kurt v ťažkých depresiách nepicol. Zanechal po sebe ženu s deckom a lifestyle, ktorý ho s grungom spája doteraz.

V nedávnom rozhovore jeho 22 ročná dcéra Frances Bean Cobain otvorene povedala, že nemá rada tatkovu muziku a dodala, že „Kurt by bol len ďalší človek, ktorý opustil svoju rodinu, keby nebol slávny.” No, koniec koncov to aj urobil, len nie práve spôsobom, aký bol v 90tych zaužívaný. Frances v rozhovore ešte spomenula, že sa jej nepáči, ako si Kurta po jeho smrti ľudia postavili na piedestál a začali ho uctievať, slovom – *„Po smrti sa stal väčším, než bol, keď žil.“ *Zase taký obrovský zázrak ten Cobain veru nebol, no o tom teraz nechcem rozprávať, naopak, chcem vám predstaviť pravého otca grungovej scény v USA.

Jeho meno je Andy Wood.

andrew-woods

* Ako to všetko začalo…                                                                      *

Ak chceme hovoriť o úplných začiatkoch grungovej scény, musíme sa vrátiť do roku 1980, kedy Andy Wood spolu so svojim bratom Kevinom založili kapelu s názvom Malfunkshun. *Táto kapela naštartovala grungovú scénu, na ktorej pôsobila až do roku 1988. Priniesla síce len jeden, no zato veľmi kvalitný album. Vďaka tomuto štartu bol Andymu a Kevinovi pridelený titul *Founding Fathers of the grunge scene. Po vzniku Malfunkshun-u sa začali formovať aj ďalšie kapely hrajúce grungovú muziku, ako napríklad **The U-Men (1981), Melvins (1983), Green River a Soundgarden (1984). Vtedy sa začali rodiť legendy…

You ever heard the story of Mr. Faded Glory?

V ’88 Andy Malfunkshun opustil a spolu so zakladajúcimi členmi z kapely Green River si zformovali jednu z najsľubnejších kapiel Seattlu – Mother Love Bone. V novembri ’88 nahrávajú EP s názvom Shine *a nálepku „najsľubnejšia“ dostávajú práve vďaka svojim textom, výrazným riffom a hlavne Andyho charizmatickej povahe. *„Bol to skvelý bavič. Ľudia ho milovali.“ Spomína Mike McCready z Pearl Jamu. *„Bol rocková hviezda a uvedomoval si to. Donútil nás veriť, že aj my sme rockové hviezdy.“ *Opisuje Andyho charizmu Chris Cornell z kapely Soundgarden.

Mother<em>Love</em>Bone<em>-</em>Shine

Po koncertných úspechoch so svojim prvým EP odchádza Mother Love Bone do Los Angeles, aby tam v septembri ’89 nahrali prvý štúdiový album s názvom Apple. Tento prvý štúdiový album mal byť vydaný v marci 1990. Záujem o kapelu v tom čase vrcholil a tento album bol ich zaručenou cestou na výslnie.

studio

mlb_apple

Smrť nevinnosti celej scény

Pár dní pred vydaním albumu však nastáva zlomový okamih pre celú kapelu. Členom kapely ráno 19. marca zavolá Andyho vtedajšia frajerka Xana a oznamuje im, že Andy leží napojený na prístrojoch v nemocnici. Po príchode do nemocnice im doktor oznámil, že Andy sa predávkoval heroínom a klinicky je mŕtvy. Pre všetkých to bol veľký šok. Andy už pár krát absolvoval odvykačku, no nikto nerátal s tým, že to môže dopadnúť takto tragicky. *„Andy bol niečo ako lúč svetla, nad tým všetkým, čo sa okolo nás dialo. Vidieť ho napojeného na prístroje…to bola smrť nevinnosti celej scény. Nebolo to neskôr, ako sa ľudia domnievali, keď si Kurt Cobain odstrelil hlavu…nebolo. Smrť nevinnosti nastala už keď sme vošli do Andyho nemocničnej izby.“ *Takto opísal svoje vtedajšie pocity Chris Cornell, ktorý bol v tých časoch s Mother Love Bone vo veľmi úzkom kontakte.

Album vychádza pár mesiacov po Andyho smrti – 19. júla – a zaniká jedna z najväčších grungových kapiel 90tych rokov.

Andy sa stal veľkou inšpiráciou pre ostatných

Po prekonaní šoku z Andyho smrti sa zakladajúci členovia – gitarista Stone Gossard a basák Jeff Ament z Mother Love Bone stretávajú spolu s Mikom McCreadym a spoločne s Chrisom Cornellom zakladajú „tribute band“ Temple of the Dog. V roku 1991 vydávajú album venovaný Andyho pamiatke.

Jedna z významných grungových kapiel 90tych rokov – Alice in Chains – vydávajú svoj debutový album s názvom Facelift, ktorý je venovaný práve Andymu. Gitarista Jerry Cantrell prezradil, že aj pesnička *Would? *z ich dalšieho albumu bola inšpirovaná Andym a mnohými ďalšími, ktorí zomreli dôsledkom užívania drog. Je to celkom irónia, lebo spevák z Alice in Chains sa pár rokov na to tiež predávkoval heroínom.

Andyho duch stále žije v kapele Pearl Jam, ktorá vznikla zo zakladajúcich členov Mother Love Bone. Pri desiatom výročí kapely si Eddie Vedder na Andyho pamiatku zaspieval jeho najznámejšiu pesničku s názvom Crown Of Thorns.

Záverom

…sa ako vášnivý poslucháč grungovej muziky chcem poďakovať Andymu, členom Mother Love Bone a aj ostatným kapelám 90tych rokoch za to, že vytvorili takú skvelú hudobnú scénu a boli veľkým prínosom do hudobnej histórie.


Zdroje: nme.com; malfunkshun.com; last.fm;

Dokumenty:  Hype! (1996); Malfunkshun: The Andrew Wood Story (2005); Pearl Jam: Twenty (2011);

~Stone