V prírode je oceán akousi skládkou minerálov a sedimentov splavnených riekami po celom svete. Oceán pohlcuje aj oxid uhličitý a značnú jeho časť ukladá v týchto sedimentoch na oceánskom dne, kde pretrváva po milióny rokou. A geologickou subdukciov vracia pod povrch planéty. Všetko je to prirodzený kolobeh ktorý je nezbytní pre život v podobe aký na našej planete je. Postupnou industrializáciou sveta sa oceán postupne stáva akousi skládkou odpadových vôd, chemických látok, pesticídov, umelých látok, olejov, ropy, jedovatých látok a rôzneho odpadu. S týmto znečistením sa príroda len tak ľahko nevysporiada a postupne ju ničí a zabíja. Je to spôsobené aj pre mňa nepochopiteľnými činmi, len keby nevládol na svete KAPITÁL.

Mŕtve zóny

Miesta kde sa do morí a oceánov vlievajú rieky vznikajú takzvané mŕtve zóny je to spôsobené znečisťujúcimi látkami ale najme odpadovou kanalizačnou vodou. Obsah saponátov a rôznych čistiacich prostriedkov v nej, funguje ako veľmi účinné chemické hnojivo pre mnoho druhov baktérií a rias. Toto množstvo rias a baktérií po uhynutí alebo počas rastu spotrebováva veľké množstvo kyslíka a tým v týchto vodách neexistuje okrem chemicky nasýtených baktérií a rias nič iné. Dôsledkom toho je lokálne vymretie všetkého, tvori pod vodou nemajú čo dýchať a tie čo dýchajú atmosférický vzduch nemajú väčšinou čo jesť. Ryby, Morské cicavce, Morské vtáky a mnoho iných si snažia nájsť nové loviska. Znečistenie morí je už také vážne, že nový domov zväčša nenájdu a uhynú.

Mŕtve zóny, Zdroj: wikipedia.orgMŕtve zóny, Zdroj: wikipedia.org

### Ropa v oceánoch

Ropa aj keď pochádza z prírody je pre živých trovou zdraviu škodlivá . Pokiaľ vylejeme vedro ropy na ploche 100 m² lokálne to zničí ekosystém, ale po dvoch-troch rokou za prístupu mikroorganizmov a vzduchu sa ropa rozloží, pri tomto procese však vznikajú ďalšie mŕtve zóny. Nehovoriac o záhube, ktorá spôsobuje samotná ropa. Pri väčšom úniku ako napríklad s tankerov alebo ropných vrtov unikne do životného prostredia ropa po tonách a spôsoby obrovskú katastrofu. Od roku 1970 do roku 1985 došlo ku 190 nehodám pri ktorých vytieklo do mora 3000 ton ropy. V roku 1989 pri pobreží Aljašky havaroval tanker Exxon Valdez. Do mora vtieklo takmer 40 tisíc ton surovej ropy. Ropná škvrna dosiahla rozmery 4 500 km² (takmer rozloha Žilinského kraja). Životne prostredie aj napriek snahe ľudí nieje schopné do dnešných dní úplne sa zotaviť.

Havarovaný tanker, Zdroj: wikipedia.orgHavarovaný tanker, Zdroj: wikipedia.org

Znečisťovanie prebieha aj za normálnej prevádzky tankerov. Po vyprázdnení svojho ropného nákladu sa kvôli zaťaženiu plnia morskou vodou. Ktorá pri vyprázdnení mieri späť do mora aj zo zbytkami ropy.V roku 2010 v Mexickom zálive došlo k nehode, pri ktorej explodovala ropná plošina Deepwater Horizont. Podla odhadov sa do mora dostalo 800 miliónov litrov ropy.

Ropná škvrna po nehode vrtnej veže Deepwater Horizont, Zdroj: wikipedia.orgRopná škvrna po nehode vrtnej veže Deepwater Horizont, Zdroj: wikipedia.org

Rafinovaná ropa čiže jej hotové produkty ako nafta, benzín a rôzne oleje sú pre životné prostredie vážne škodlivé a v prírode pretrvajú po 1000 rokou. Tieto látky taktiež unikajú do mora pri akejkoľvek bežnej lodnej doprave. Preto sú najhustejšie lodné trasy silno kontaminované.

Lodná doprava, Zdroj: wikipedia.orgLodná doprava, Zdroj: wikipedia.org

### Plastový odpad

Každoročne sa na svete vyrobí 300 miliónov ton plastových produktov, a vo forme nepotrebného odpadu skonči jeho časť v oceánoch. Tento odpad pláva na hladine a rozloží sa najskôr o 1000 rokov. V súčastnosti sa v oceánoch nachádza 400 miliónov ton plastového odpadu. Zverejnil to prieskumný tím Carlosa Duarteho zo Západoaustrálskej univerzity. Toto číslo malo byť podľa odhadov 100 násobne vyššie. Zistilo sa, že odpad z rozmermi do jedného milimetra, ktorý tvori 90 %plastového odpadu sa z oceánov postupne stráca. Ale nieje to celkom tak. Tieto drobné plastové čiastočky požierajú morské tvori pod domnienkou že je to planktón. Jedovaté látky s plastov sa tak dostávajú do potravinového reťazca.

Plastový odpad vyplavený na pláži, Zdroj: wikipedia.orgPlastový odpad vyplavený na pláži, Zdroj: wikipedia.org

V severnej časti Tichého oceána vznikol doslova kontinent tvorený najmä s plastového odpadu. jeho rozloha je viac ako 19 miliónov km². Toto alarmujúce číslo predstavuje symbol toho ako sa ľudia správajú k životnému prostrediu. Doslovne to nemôžem ani komentovať. Tento “kontinent” je väčší ako Antarktída. A Žiadna s krajín, ktorá sa pričiňuje o jeho vznik neberie za túto katastrofu zodpovednosť.

Plastový kontinent, Zdroj: wikipedia.orgPlastový kontinent, Zdroj: wikipedia.org

Bez komentára, Zdroj: wikipedia.orgBez komentára, Zdroj: wikipedia.org

*
*

 Zdroje: atlas.sk antiskola.eu sme.sk