ba7„Som hrdý Slovák! Som patriot! Som nacionalista!“ Takéto výkriky plné hrdosti počúvame od mladých ľudí v dnešnej dobe dosť často. Vďaka nesprávnemu vystupovaniu týchto mladých nadšencov na verejnosti sa im dostáva označenia náckovia*. *Nie je predsa nič zlé na tom, keď má mladý človek rád svoju vlasť, no jedna vec dokáže pobúriť nejedného vzdelanejšieho človeka. Mojím článkom by som chcel trošku zabŕdnuť do veľmi aktuálnej problematiky a venovať pozornosť najväčšiemu nepriateľovi súčasného nacionalistu – gramatike.

Bernolák so Štúrom by horko zaplakali

Znalosť gramatických pravidiel a zákonov sa u dnešných „hrdých Slovákov, patriotov, nacionalistov“ vidí len veľmi zriedka. Láska k vlasti je síce veľmi pekným a šľachetným gestom, no core item takého hejslováka by predsa mala byť perfektná znalosť jazyka, no nie? Dlhšie príspevky na sociálnych sieťach od takýchto ľudí mi neraz skoro spôsobili srdcovú arytmiu. Človek by ich v tej chvíli najradšej poslal na prvý stupeň naučiť sa poriadne i/y, písať čiarky a hlavne, hrdí Slováci, spisovne sa vyjadrovať. Kameň úrazu je v tom, že mladí ľudia málo čítajú knihy, ktoré napísali autori z takzvanej starej školy. O Rúfusovi alebo Dobšinskom už počuť len z rozprávania, pretože dneska frčia konšpiračky. Mladý, rozlietaný, hrdý Slovák, patriot, nacionalista si prečíta blog na internete, kde sa v 250 slovách najčastejšie vyskytujú také perly ako NWO alebo židoboľševik a v návale zlosti dostane nápad, že napíše článok „o tom, ako to je“ aj on. Predstavte si, len na okamih, čo sa takémuto človeku ženie hlavou. Máte predstavené? Fajn. Teraz k vašej predstave prirátajte ešte malú slovnú zásobu a absenciu gramatiky a katastrofa je na svete. Priblížim vám teda svoju skúsenosť s jednou podobnou perličkou.

Negramotný pri kl*ávesnici je niečo ako medveď na bicykli*

Nedávno som len tak prehliadal web a našiel som článok s názvom Dnešná veda. *Po prečítaní pár riadkov som narazil na veľké množstvo filozofických slov. Ako študenta tretieho ročníka filozofie ma dosť nadchla náruživosť, s ktorou ich autor používal. Nuž, čítal som ďalej a poviem vám, to bolo teda niečo. Autor si sadol za počítač a problémy vesmíru sa začali odlupovať ako vrstvy cibule. Jedným šmahom prešiel cez antiku, stredovek, novovek až do súčasnosti. Okrem výrazne zlej gramatiky by sa nejednému filozofovi zahmlili sklíčka na okuliaroch. Čítam, čítam a zrazu ma zamrazilo, ako keď som prvý raz absolvoval prednášku z Filozofickej antropológie s naším doktorom, ktorého meno nie je práve teraz podstatné. Oproti autorovi by bol totiž len taký niktoš. Dovolím si menší citát, aby ste aj vy prišli na čaro daného článku. Vybrať to najdôležitejšie bolo veľmi ťažké, no verím, že som vybral správne: *„Transcendentovať sa do racionálneho idealizmu bez obmedzenia vedy je našou úlohou duchovného vývoja nacionalistu.“ Vidíte, epistemológ sa bude pol storočia škrabať po hlave a toto, táto zjavná, oslnivá, nebeská pravda – mu na um nepríde. Ja sa priznám, že nerozumiem tejto vete ani po dvanástom prečítaní za sebou. Asi budú tri roky štúdia filozofie málo, ktovie? Okrem filozofických a aj pár neurologických frkov, autor ešte spomenul pár dych vybíjajúcich skutočností, ktoré by vám ani v najhoršom sne nenapadli. „Stali sme sa otrokmi vedy, ktorá dnes pôsobí ako tajná spoločnosť či organizácia ovplyvnená svetovými politickými elitami a korporáciami.“  Tak aby vám bolo jasné, hej, veda už v dnešnej dobe nie je prostriedok, pomocou ktorého si bližšie osvojujeme temné zákutia sveta, ale je to organizácia, ktorá nás ovláda. To som napríklad nevedel ani ja….a určite ani vy! Keď je niekto hlúpy, no čo už s tým narobíme. Možno za to koniec koncov ani nemôže, no keď takýto jedinec začne písať príspevky, ktoré sú dostupné ľuďom voľne na internete, to je na zamyslenie. Negramotný pri klávesnici je totiž niečo, ako medveď na bicykli –  výsledok je absolútne zbytočný, ale kúzelne zábavný a vlastne roztomilý.

Záverom

…by som len chcel poprosiť mladých nacionalistov, patriotov a tak ďalej: Viem, že máte v súčasnej dobe dosť práce s prevratom na Slovensku, ale prosím, skúste sa pozrieť aj na túto slabinu, ktorá existuje. Je tu a existuje vo vás. Pokúste sa, aby vaším prvým úspešným prevratom bolo zvrhnutie vlastnej negramotnosti. Potom to už pôjde jedna radosť.


Zdroj: pospolitost.wordpress.com

~Stone